امروز دوشنبه 3 مهر 1402
caspiansteel
خانه
منو
021-58245000
محصولات
واتس آپ
تامین کننده انواع محصولات فولادی در ایران
caspiansteel

انواع پرداخت سطح در ورق های استنلس استیل

عملیات پرداخت سطح ورق استنلس استیل در کارخانه توسط غلطک ها و سمباده های مکانیکی انجام می شود. در این مقاله به بررسی انواع پرداخت سطح ورق استیل میپردازیم
انواع پرداخت سطح در ورق های استنلس استیل

دسترسی سریع به محتوای این مطلب

5/5 - (9 امتیاز)

معرفی انواع سطح پایانی ورق استیل

ورق استیل (ورق های فولادی ضد زنگ) برای استفاده در شاخه های مختلف صنعت با سطوح کاری متفاوت و متنوع عرضه می شوند که برخی از آنها علاوه بر ظاهر ورق استیل، ویژگی های دیگری را نیز تغییر می دهند. بنابراین، انتخاب سطح پرداخت مناسب بسیار مهم است. سطح ورق استیل باعث ایجاد انواع کاربرد و مصارف گوناگون این ورق خواهد شد. ورق استیل دارای سطوح پایانی مختلفی است. هر کدام از این سطوح پایانی نیازمند عملیات پرداخت سطح مجزا و مخصوص به خود است. بنابراین، پرداخت سطح ورق استنلس استیل برای مهندسان و صنایع بسیار مهم است.

در پروژه هایی که طراحی تمرکز اصلی است، انتخاب یک سطح زیبا می تواند زیبایی و جذابیت کلی محصول نهایی را افزایش دهد. به عنوان مثال در صنایع خودروسازی و معماری با استفاده از سطوح مختلف می توان به جلوه های بصری متفاوتی دست یافت. در فروشگاه ها، به خصوص لوازم آشپزخانه، استفاده از ورق استیل با سطح خشدار (No.4) که یکی از پرطرفدارترین سطح پرداخت ورق استنلس استیل میباشد، بسیار مرسوم است.

عملیات پرداخت سطح ورق های استنلس استیل در کارخانه های مخصوص با غلتک مکانیکی و سمباده های مکانیکی انجام می شود. در مرحله اول فولاد به ضخامت مورد نظر نورد شده و سپس آنیل می شود تا خواص مکانیکی مورد نظر حاصل شود. اکسیداسیون تشکیل شده بر روی سطح (رسوب رول) با اسیدشویی حذف شده و یک لایه غیرفعال بر روی سطح تشکیل می شود. سپس می توان برای رسیدن به سطح مورد نظر، یک پرداخت نهایی اعمال کرد.

انواع سطح ورق استیل کاربردها و کاربردهای متفاوتی را از این ورق ایجاد می کند. در این مقاله به انواع پرداخت سطح ورق استنلس استیل و انواع سطح پرداخت نهایی در ورق های استنلس استیل میپردازیم

پرداخت سطح ورق استنلس استیل

دسته بندی انواع ورق استیل بر اساس سطح و نحوه پرداخت سطح ورق استیل

پرداخت سطوح ورق فولادی را می توان با غلطک و آسیاب مکانیکی در کارخانه ها انجام داد ابتدا ورق فولادی در اندازه و ضخامت مشخصی تولید می شود و در طی فرآیند حرارت دهی خواص و خصوصیات لازم ایجاد می شود. انواع نامگذاری برای پرداخت های مختلف استنلس استیل به شرح زیر است:

(No. 0) نورد گرم، همراه با عملیات حراراتی، ضخیم

پرداخت سطح ورق استنلس استیل شماره No.0 به عنوان آنیل با استفاده از نورد داغ نیز شناخته می شود. ورق به ضخامت مورد نیاز نورد شده و سپس آنیل می شود. هیچ اسید شویی یا خنثی سازی روی ورق فولادی انجام نمی شود و در نتیجه پوسته حاصل سیاه رنگ نمی شود. این روش به طور کامل موجب توسعه لایه یا فیلم مقاوم به خوردگی در سطح استیل نمی شود و به جز در موارد کاربردی واقعی مقاوم به حرارت زیاد، این گونه تکمیل یا پرداخت برای مصارف عمومی مناسب و مطلوب نیست.

 

(No. 1) نورد گرم، همراه با عملیات حرارتی، ایجاد لایه محافظ (تک پل)

ورق نورد گرم شده، آنیل، اسیدشویی و غیر فعال می شود. این منجر به یک روکش تیره تر و کمی خشن تر می شود که برای کاربردهای صنعتی که معمولاً با ضخامت های مختلف ورق سروکار دارند عالی است. آثار ساییدگی یا سنگ زنی در مکان های جداگانه روی فلز قابل رویت است. پرداخت سطح ورق استنلس استیل No.1 در بازار با نام “تک پل” شناخته می شود.

کاربرد سطح No.1 ورق استنلس استیل

 • مواد نورد سرد
 • مخازن صنعتی
 • تاسیسات شیمیایی

نورد گرم، بازپخت، ورق‌های ضخیم

(No. 2D) نورد سرد، همراه با عملیات حرارتی، ایجاد لایه محافظ و شستشوی شیمیایی (کیفیت سطح بین No.1 و۲B )

عبارت است از یک پرداخت شماره یک پس از نورد سرد، آنیل کردن، اسید شویی و بی اثر سازی. این فرآیند باعث ایجاد یک پرداخت مات و کدر و یکنواخت و البته بهتر از پرداخت شماره یک می شود. این نوع سطح برای مصارف صنعتی و به ویژه برای کشش عمیق و شدید فلز مناسب است.

کاربرد سطح No.2D ورق استنلس استیل

 • کارخانه های پتروشیمی

 • قطعات خودرو

 • مصالح ساختمانی 

 • لوله

(No. 2D) نورد سرد، همراه با عملیات حرارتی، ایجاد لایه محافظ و شستشوی شیمیایی

(No. 2B) نورد سرد، همراه با عملیات حرارتی، ایجاد لایه محافظ و شستشوی شیمیایی و عبور از غلطک های کاملاً صیقلی (مات)

این رایج ترین شکل پرداخت است و بر روی ورق های فلزی انجام می شود. این پوشش نسبت به پرداخت شماره 2D روشن تر و نیمه انعکاسی است. این پوشش عموماً برای ایجاد کشش‌های عمیق‌تر استفاده می‌شود و راحت‌تر از پوشش 2D پولیش داده می‌شود. محصولات No.2B در مقایسه با No.2D، سطح روشن تر و صاف تری دارند. این سطح استاندارد خواص مکانیکی بهتری دارد. پرداخت سطح ورق استنلس استیل No.2B در بازار با نام “مات” شناخته می شود.

کاربرد سطح No.2B ورق استنلس استیل

 • تقریباً برای هر هدفی قابل استفاده است

(No. 2B) نورد سرد، همراه با عملیات حرارتی، ایجاد لایه محافظ و شستشوی شیمیایی و عبور از غلطک های کاملاً صیقلی

(No. 3) پرداخت مکانیکی زبر

این پرداختی است که با استفاده از کاغذ سنباده شماره 100 تا 120 به طور یکنواخت در یک جهت به دست می آید. از این پرداخت برای مواردی که سطح فلز نیاز به صیقل دادن بیشتر دارد استفاده میشود، علاوه بر این برای اینکه پس از ساخته شدن یا شکل دهی، پرداختی ریزتر و ظریف داشته باشیم، از این نوع پرداخت سطح استنلس استیل استفاده میشود.

کاربرد سطح No.3 ورق استنلس استیل

 • نمای بیرونی و داخلی ساختمان
 • انواع محصولات الکترونیکی
 • ظروف آشپزخانه که نیاز به روکش براق دارند

(No. 3) پرداخت مکانیکی زبر

(No. 4)  سطح برس خورده (خشدار با عمق کم)

پرداختی است که با سمباده شماره 150 – 180 در یک جهت و یکنواخت انجام می شود. این پرداخت بیش از حد بازتابنده نیست، اما برای قطعات و لوازم که حین کار به دلیل جابجایی و حمل و نقل مداوم و ناهنجار آسیب دیده اند، مانند تجهیزات رستوران، یک پرداخت خوب و همه کاره است. پرداخت سطح ورق استنلس استیل No.4 در بازار با نام “خشدار روکش دار” شناخته می شود.

کاربرد سطح No.4 ورق استنلس استیل

 • وان حمام
 • نمای بیرونی و داخلی ساختمان،
 • تاسیسات صنایع غذایی

(No. 4)  سطح برس خورده

HL نورد سرد، بازپخت، اسیدشویی، پرداخت ساتنی (خشدار با عمق متوسط افقی)

کیفیت سطح براق ساتن مانند این پرداخت با سمباده و ساینده های متوسط ​​به دست می آید. پرداخت سطح ورق استنلس استیل HL در بازار با نام “خشدار با عمق متوسط افقی” شناخته می شود.

کاربرد سطح HL ورق استنلس استیل

 • به طور گسترده ای در نمای بیرونی و داخلی ساختمان ها
 • نمای سایدینگ، درب ها و پانل های ساختمانی

HL نورد سرد، بازپخت، اسیدشویی، پرداخت ساتنی

BA نورد سرد، بازپخت، اسیدشویی، عبور از غلتک‌های بسیار صیقلی، بازپخت روشن تحت شرایط هوای آزاد بدون اکسیژن (براق)

از این نوع پرداخت کاری معمولاً به عنوان عملیات پرداخت کاری آنیل روشن نام برده می شود. متریال با یک پرداخت شماره یک با استفاده از غلتک های پولیش زیاد، در حالت تماسی با سطح استیل، نورد سرد می شود. این عمل سطح استیل را نرم، هموار و صیقلی و روشن می سازد. صافی و همواری و قابلیت انعکاس در سطح استیل همزمان با اینکه استیل نورد و نازک و نازک تر می شود، افزایش می یابد.

هرگونه آنیل مورد نیاز به منظور انجام کاهش مورد نظر در گیج و همچنین آنیل نهایی، در فضای بی اثر تحت کنترل های بسیار دقیق انجام می گردد. هیچگونه اکسیداسیون یا پوسته شدن سطح متعاقباً رخ نخواهد داد هیچ گونه نیازی به اسید شویی و غیر فعال سازی سطح فلز نیست. پرداخت سطح ورق استنلس استیل BA در بازار با نام “براق” شناخته می شود.

کاربرد سطح BA ورق استنلس استیل

 • لوازم خانگی
 • آینه های کوچک
 • ظروف آشپزخانه
 • مصالح ساختمانی
 • سایر مواردی که به خواص بازتابی بالایی نیاز دارند استفاده می شود.

BA نورد سرد، بازپخت، اسیدشویی، عبور از غلتک‌های بسیار صیقلی، بازپخت روشن تحت شرایط هوای آزاد بدون اکسیژن (براق)

قیمت ورق استنلس استیل

از آنجایی که عمده ورق استنلس استیل304 – 316 – 430  و دیگر گریدهای فولاد ضد زنگ در ایران از خارج کشور وارد می شود، برای تهیه ورق استنلس استیل با کیفیت مجموعه بازرگانی کاسپین استیل به شما پیشنهاد می شود. شرکت کاسپین استیل واردکننده انواع ورق استیل سرد و گرم در ابعاد و ضخامت های مختلف به سفارش مشتریان می باشد. جهت مشاوره و خرید ورق استنلس استیل شما میتوانید با کارشناسان کاسپین استیل واحد ورق استنلس استیل به شماره 58245000 – 021 داخلی 250 در ارتباط باشید.

شما میتوانید با مراجعه به صفحه‌ی قیمت ورق استنلس استیل می‌توانید از روند تغییرات قیمت این محصول مطلع شوید.

پرسش و پاسخ پیرامون انواع پرداخت سطح در ورق های استنلس استیل

No.0
No.1 (تک پل)
۲D (کیفیت سطح بین No.1 و۲B )
۲B (مات)
BA (براق)
No.4 (خشدار با عمق کم)
HL (خشدار با عمق متوسط افقی)
No.8 (میرور)
سطح ورق استیل باعث ایجاد انواع کاربرد و مصارف گوناگون این ورق می شود.

دسته بندی ها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

لیست قیمت محصولات کاسپین استیل

مقالات مرتبط

جداول وزنی آهن

جدول وزن پروفیل آهن
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن نبشی
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن تیرآهن
به همراه محاسبه گر انلاین
جدول وزن میلگرد
به همراه محاسبه گر انلاین