لوله مانیسمان چیست؟

لوله‌ مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد؟  اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است در این مطلب پاسخ سوال خود را خواهید یافت. لوله های مانیسمان که به لوله‌های بدون درز  یا بدون جوش نیز معروف هستند در صنایع مختلف  به خصوص انتقال سیالات حساس کاربرد دارند. این نوع لوله‌ها به دلیل توانایی‌شان در تحمل فشار و همچنین استحکام بالا و از همه مهمتر مقرون به صرفه‌تر بودن در مقایسه با دیگر لوله‌های بازار شناخته شده‌تر هستند. لوله‌های مانیسمان به طور کلی در خطوط گاز و همچنین لوله‌هایی که مایعات را حمل می کنند استفاده می‌شود. جهت کسب اطلاعات تکمیلی تر در خصوص این مدل لوله با ما در ادامه این محتوا همراه بمانید.

مشخصات لوله‌های مانیسمان

لوله‌های مانسیمان دو روش نورد سرد و نورد گرم تولید شده و بر اساس همین روش تولید مشخصات متفاوتی دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. لوله‌های مانیسمان نورد گرم معمولاً دارای قطر بیرونی بزرگتر از 32 میلی‌متر و ضخامت دیواره بین 2.5 میلی متر تا 75 میلی‌متر هستند. این درحالی است که لوله‌های مانیسمان نورد سرد معمولاً قطر بیرونی کمتر از 6 میلی متر و ضخامت دیواره کمتر از 0.25 میلی‌متر دارند. لوله‌های جدار نازک معمولاً دارای قطر بیرونی کمتر از 5 میلی‌متر و ضخامت دیواره کمتر از 0.25 میلی‌متر هستند. لوله‌های نورد سرد معمولاً از دقت ابعادی بالایی نسبت به لوله های نورد گرم برخوردار هستند.

انواع لوله مانیسمان

پس از پاسخ به سوال لوله‌های مانیسمان چیست وقت آن است تا به بررسی انواع این محصول بپردازیم. لوله مانیسمان به شکل‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود که در ادامه به مهم‌ترین و رایج‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

رده 20

لوله مانیسمان رده 20 حدود 300 کیلوگرم وزن و ضخامتی به اندازه 2 تا 6 میلی‌متر دارد  و سایز این لوله بین 1 تا 12 اینچ است.

رده 40

وزن لوله رده 40 حدود 500 کیلوگرم و سایز آن 1 تا 12 اینچ است. ضخامت این لوله بین 2 تا 12 میلی‌متر متغیر است.

رده 60

این لوله بر خلاف سایر لوله‌های مانیسمان بدون درز نیست و همین امر موجب کاهش تقاضای آن در بازار شده است. از آنجا که قطر لوله رده 60 از 8 تا 24 اینچ متغیر است وزن آن نیز متفاوت می‌باشد.

رده 80

این محصول حدود ۱۵۰کیلوگرم وزن و بین 3 تا 9 میلی‌متر ضخامت داشته و شامل سایزهای مختلف و متنوع است.

رده 120

لوله مانیسمان رده 60 تا حدود 700 کیلوگرم هم وزن دارد. این محصول  در سایزها و ابعاد  مختلف و بسته به نوع نیاز مشتری به تولید می‌رسد.

 رده 160

این لوله وزن خیلی بیشتری نسبت به سایر لوله‌ها دارد و در برخی کاربردهای خاص از آن استفاده می‌شود.

لوله‌های مانیسمان در چه ابعادی تولید می‌شوند؟

ابعاد لوله های مانیسمان

این لوله‌ها ابعاد مختلفی دارند که به قرار زیر است:

۱/۲ اینچ = ۲ میلی متر

۳/۴ اینچ = ۲۵ میلی متر

۱ اینچ = ۳۲ میلی متر

۱/۴*۱ اینچ = ۴۰ میلی متر

۱/۲*۱ اینچ = ۵۰ میلی متر

۲ اینچ = ۶۳ میلی متر

۱/۲*۲ اینچ = ۷۵ میلی متر

۳ اینچ = ۹۰ میلی متر

۴ اینچ = ۱۱۰ میلی متر

۵ اینچ = ۱۲۵ میلی متر

۶ اینچ = ۱۶۰ میلی متر

۸ اینچ = ۲۰۰ میلی متر،

کاربرد لوله‌های مانیسمان

کاربرد لوله‌های مانیسمان

به طور کلی کاربرد لوله‌های بدون درز به ضخامت دیواره لوله بستگی دارد. دماهای بالاتر برای تولید لوله‌هایی با دیواره‌های ضخیم‌تر مورد نیاز است که مقاومت در برابر تغییر شکل را کاهش می‌دهد. به صورت کلی لوله‌های بدون درز در استخراج نفت، اتصال و انتقال مایعات مختلف مانند آب، گاز و سایر سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرند.  لوله های فولادی بدون درز همچنین در دیوارهای تجاری و مسکونی، آزمایشگاه‌ها و سازه‌های صنعتی استفاده می‌شود. در ادامه با جزئیات بیشتری کاربردهای مختلف لوله مانیسمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

صنعت کشاورزی

لوله های بدون درز فولادی در چندین بخش از صنعت کشاورزی به کار می‌روند. کاربرد لوله مانیسمان در صنعت کشاورزی عمدتاً شامل تجهیزات سیستم لوله‌کشی، لوله‌های فشار بالا در کارخانه‌های ملامینه و سیستم‌های تبادل حرارت در کارخانه‌های اتیلن سنتز اوره است.

صنعت تولید برق و فناوری‌های زیست محیطی

لوله‌های مانیسمان فولادی عمدتاً به عنوان مبدل‌های حرارتی در نیروگاه‌های غول پیکر و بخش انرژی استفاده می‌شوند. مصارف زیست محیطی و نیروگاه‌های زباله سوز نیز از همان سبک کاربردی استفاده می‌کنند که به عنوان سوپرهیتر مجدد شناخته می‌شود.

 صنایع شیمیایی و پتروشیمی

لوله‌های بدون درز فولاد در صنایع شیمیایی و پتروشیمی بسیار کاربردی هستند. حوزه کاربرد آنها در بخش‌های شیمیایی و پتروشیمی عمدتاً شامل؛ لوله‌های فشار بالا در کارخانه‌های ملامین، سیستم‌های لوله‌کشی پیچیده و سیستم‌های تبادل حرارتی کارخانه‌های اتیلن سنتز اوره می‌شود.

صنایع نفت و گاز

نفت استخراج شده در دریا نیاز به لوله‌های بزرگ برای انتقال از یک مخزن به مخزن دیگر دارد. لوله های بدون درز فولادی برای این انتقال بهترین گزینه است.

مهندسی و صنعت ساختمان

لوله های بدون درز فولادی در صنایع مهندسی و ساخت و ساز کاربرد زیادی دارند. این کاربردها در بخش‌های؛ فناوری طراحی خودرو، صنایع غذایی، فناوری اندازه‌گیری و کنترل، پرس هیدرولیک، سیلندرها و پمپ ها و غیره است.

لوله‌های مانیسمان چگونه تولید می‌شوند؟

پس از اینکه دانستید لوله‌ های مانیسمان چیست و چه کاربردی دارد خوب است بدانید که این لوله‌های چگونه تولید می‌شوند. لوله های فولادی مانیسمان لوله های بلند و توخالی هستند که عمدتاً برای انتقال محصولات از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌شوند. این لوله‌ها عمدتاً با دو روش متمایز یعنی؛ فرآیند آسیاب سنبه و فرآیند آسیاب پلاگین تولید می‌شوند. در هر دو روش تولید، فولاد خام ابتدا به شکل اولیه کارآمدتر (شمش داغ یا نوار مسطح) ریخته می‌شود، سپس با کشش شمش فولادی داغ به داخل لوله بدون درز یا فشار دادن لبه‌های نوار فولادی مسطح به هم و مهر و موم کردن آنها با جوش، به لوله تبدیل می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعاتی درباره لوله مانیسمان، مشخصات، انواع، ابعاد، کاربرد لوله مانیسمان و چگونگی تولید این لوله در اختیار شما قرار دادیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

میلاد اعتمادی فر