انواع ورق استنلس استیل

استنلس استیل یک نوع فولاد ضد زنگ با مقاومت بالا است . یکی از عناصر کلیدی آن کروم است که مقدار آن از 10 تا 30 درصد می تواند متغیر باشد و همین امر باعث به وجود آمدن گریدهای مختلفی از استنلس استیل می شود

انواع ورق استنلس استیل در بازار ایران

استنلس استیل یک نوع فولاد ضد زنگ با مقاومت بالا است . یکی از عناصر کلیدی آن کروم است که مقدار آن از 10 تا 30 درصد می تواند متغیر باشد و همین امر باعث به وجود آمدن گریدهای مختلفی از استنلس استیل می شود . 

 ترکیب کربن با کروم باعث ایجاد مقاومت استنلس استیل در برابر گرما می شود. برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی در محیط های خاص و هم چنین جهت افزایش مقاومت در برابر اکسیداسیون درترکیب آن ها ازعناصری مانند نیکل ، مولیبدن ، تیتانیوم ، آلومینیوم ، مس ، استفاده می شود که هر کدام ویژگی های خاصی را به استنلس استیل می بخشند.

به صورت خلاصه ویژگی های استنلس استیل ، شکل پذیری عالی ، مقاوم در برابر پوسته شدن ، مقاوم در برابر اکسایش و خزش در دمای بالا ، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و دمای پایین است . به همین دلیل در ساخت تجهیزات آشپزخانه های صنعتی هتل ها ، رستوران ها ، بیمارستان ها و هم چنین در مصارف پزشکی و صنعتی کاربرد زیادی دارند .

در پایین به انواع ورق استنلس استیل موجود در بازار و گرید های مختلف آن می پردازیم

انواع ورق استنلس استیل
ورق استنلس استیل گرید 300

فولاد استنلس استیل سری 300 به عنوان فولاد آستنیتی طبقه بندی می شود و تنها با روش های کار سرد قابلیت انعطاف پذیری دارد. این سری از فولادهای ضدزنگ دارای کروم (تقریبا 18 تا 30 درصد) و نیکل (تقریبا 6 تا 20 درصد) به عنوان مهمترین ترکیبات آلیاژی هستند.گرید 304 ، پرمصرف ترین گرید در مقایسه با سایر گریدهای استنلس استیل میباشد . استنلس استیل سری 300 مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته و استحکام خود رادر دماهای بالا به سادگی حفظ می کنند .
گرید های سری 300 در انواع پلیت ، ورق، گرده، لوله و تیوب و محصولات ساختمانی وجود دارند.

کاربرد های رایج

آلیاژهای فولاد زنگ نزن عمدتا در موارد زیر استفاده می شود:
• صنعت خودرو
• صنعت هوافضا
• صنعت ساختمانی
• ضخامت های زیر 1 میل عمدتا کاربرد غیر صنعتی داشته و بیشتر در صنایع لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد.
• ضخامت های بالای 1 میل عمدتا کاربرد صنعتی داشته و بیشتر در صنایع ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی و مخزن سازی ها مورد استفاده قرار میگیرد.

ورق استنلس استیل گرید 400

گروه 400 از فولاد زنگ نزن دارای 11 درصد کروم و 1 درصد منگنز است که بالاتر از گروه 300 سری است. سری 400 حساس به زنگ زدگی و خوردگی در برخی از شرایط است. عملیات حرارتی سری 400 را سخت می کند. استنلس استیل سری400 دارای کربن بالاتریست که به ساختار بلوری مارتنزیتی آنها می انجامد. این باعث استحکام خوب و مقاومت بالا در برابر سایش می شود. استنلس استیل مارتنزیتی در مقاومت به خوردگی همپای نوع آستنیتی نیست.

کاربرد های رایج

سری 400 شامل هر دو فولاد فریتی و مارتنزیتی است.
فولاد فریتی: فولاد سخت نشده ایده آل برای استفاده در دمای بالا. برخی کاربردهای معمول برای فولادهای زنگ نزن فریتی : پتروشیمی، سیستم های اگزوز خودرو، مبدل های حرارتی، کوره ها، لوازم و تجهیزات غذایی. فولاد مارتنزیتی: قادر به سخت پذیری است، ایده آل برای طیف گسترده ای از کاربردهای مختلف. فولاد ضد زنگ مارتنزیتی به طور گسترده در کارد و چنگال، چاقو و ابزارهای چند منظوره استفاده می شود.

برسی جزئیات برای شناخت بهتر استنلس استیل، خواص فیزیکی و شیمیایی یک محصول استنلس استیل ؟

تفاوت کربن استیل با استنلس استیل

انواع مختلفی فولاد وجود دارد که رایج ترین آنها از استنلس استیل و کربن استیل است. هر دو نوع فولاد ممکن است یکسان به نظر برسند. اما تفاوت های مهم وجود دارد که یکی را از دیگری متمایز می کند. فولاد کربن استیل و فولاد ضد زنگ هر دو فلز هستند. این دو فلز در طیف گسترده ای از کاربردهای تجاری و مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. اصلی ترین تفاوت این دو در اجزایی است که به فولاد اضافه می شود. این مساله سبب میشود بتواند برای اهداف مورد نظر مفید باشد.

1- براقیت ظاهری

تفاوت کربن استیل و استنلس استیل که از روی ظاهر میتوان تشخیص داد، درخشندگی آنها می‌باشد. فولاد معمولی مات است در صورتی که استنلس استیل به دلیل وجود کروم ظاهر براق و درخشانی دارد.

2- ترکیب شیمیایی

ترکیب شیمیایی متفاوت، اصلی ترین تفاوت کربن استیل و استنلس استیل است. کربن ماده آلیاژی اصلی برای آهن است. اما  برخی از عناصر دیگر مانند تنگستن ، کروم ، منگنز نیز برای این منظور قابل استفاده هستند. انواع و مقادیر عنصر آلیاژی مورد استفاده، سختی ، شکل‌پذیری و استحکام کششی فولاد را تعیین می کند. در حالی که در فولاد معمولی، کربن به عنوان عنصر آلیاژی اصلی است. برای این آلیاژ مقادیر عناصر آلیاژی دیگر مانند کروم ، منگنز ، کبالت ، تنگستن مشخص نشده است.

3- مقاومت دربرابر خوردگی

کروم اضافه شده سبب تفاوت در فولاد ضد زنگ باعث می شود نسبت به کربن استیل دربرابرخوردگی مقاوم شود. کروم خود را به آسانی با آهن به اکسیژن متصل می کند. هنگامی که کروم به اکسیژن متصل می شود ، یک لایه اکسید کروم ایجاد می کند که فولاد را از تخریب و خوردگی محافظت می کند. کربن استیل کروم کافی برای تشکیل این لایه اکسید کروم ندارد. بنابراین اکسیژن با آهن پیوند میدهد و منجر به اکسید آهن یا زنگ زدگی می شود.

4- مسائل اقتصادی

نکته مهم دیگر تفاوت کربن استیل و استنلس استیل، هزینه است. فولادهای ضد زنگ معمولاً گرانتر از فولادهای کربن هستند. این مساله بیشتر به دلیل اضافه شدن انواع عناصر آلیاژی در فولاد ضد زنگ از جمله کروم ، نیکل ، منگنز و سایر موارد است

لوگو کاسپین استیل

کاسپین استیل

ورق‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به ویژگی‌هایشان، در بخش‌های مختلفی از صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. با مراجعه به

لینک «قیمت به روز ورق» می‌توانید از آخرین قیمت انواع ورق مطلع شوید.

چرا انتخاب ورق استنلس استیل برای ما به صرفه است ؟

کیفیت سطوح یکی از دلایل انتخاب استنلس استیل !!!

عملیات پرداخت سطح ورق های استنلس استیل در کارخانه بوسیله غلطک ها و سمباده های مکانیکی انجام می شود. انواع ورق استنلس استیل در ابتدا فولاد برای رسیدن به ضخامت مورد نظر از داخل نورد عبور می‌کند و سپس فرایند بازپخت برای رسیدن به خواص مکانیکی مطلوب انجام می‌شود. اکسیداسیونی که روی سطح تشکیل می‌شود (رسوب نورد) با اسیدشویی حذف شده و یک لایه غیرفعال بر روی سطح ایجاد می‌شود. سپس می‌توان پرداخت نهایی را برای رسیدن به کیفیت سطح مورد نظر اعمال کرد. انواع پرداخت سطح ورق استنلس استیل و مراحل ساخت مرتبط با آن به شرح زیر می باشد:

NO.1 (تک پل)

فولاد به صورت نورد گرم ، آنیل ، و غیر فعال ، کمی خشن می شود
سطح ، مناسب برای کاربردهای صنعتی که در ضخامت 3 میلی متر – 50 میلی متر عرضه می شود.

2B سطح مات دو پولیش

ورق استیل مات دو پولیش یا 2B محصول نورد سرد می باشد. پرداخت کاری No.2B به این معناست که فرایند دیگری روی آن انجام نشده است. این نوع پرداخت کاری از طریق عملیات نورد سرد بوسیله غلتک ها یا قالب های ویژه ای ایجاد می شود. فرآیند نورد سرد، سطحی صاف تر و با حفرات کمتر ایجاد می کند. سپس سطح ورق استیل در محلول اسیدی پوسته زدایی و صاف می شود. و در مرحله آخر ورق یکبار دیگر از غلتک های پولیش شده عبور داده می شود تا سطح آن صاف تر گردد.
ورق استیل مات درخشندگی ندارد و برای کاربردهایی که زیبایی ظاهری مهم است گزینه مناسبی نیست. اما زمانی که ظاهر اهمیت ندارد، این نوع پرداخت گزینه مناسبی است. پرداخت کاری مات No.2B ارزان-ترین نوع پرداخت کاری در ورق استیل است.

2B سطح مات دو پولیش

ورق استیل مات دو پولیش یا 2B محصول نورد سرد می باشد. پرداخت کاری No.2B به این معناست که فرایند دیگری روی آن انجام نشده است. این نوع پرداخت کاری از طریق عملیات نورد سرد بوسیله غلتک ها یا قالب های ویژه ای ایجاد می شود. فرآیند نورد سرد، سطحی صاف تر و با حفرات کمتر ایجاد می کند. سپس سطح ورق استیل در محلول اسیدی پوسته زدایی و صاف می شود. و در مرحله آخر ورق یکبار دیگر از غلتک های پولیش شده عبور داده می شود تا سطح آن صاف تر گردد.
ورق استیل مات درخشندگی ندارد و برای کاربردهایی که زیبایی ظاهری مهم است گزینه مناسبی نیست. اما زمانی که ظاهر اهمیت ندارد، این نوع پرداخت گزینه مناسبی است. پرداخت کاری مات No.2B ارزان-ترین نوع پرداخت کاری در ورق استیل است.

BA سطح براق

فولادهای زنگ نزن با سطح روشن (BA) ، فولاد ضد زنگ نورد سرد است که در یک فضای کنترل شده آنیل می شود تا سطح بسیار بازتابنده ای را حفظ کند. اگرچه کاملاً با ورق با سطح آینه ای یکسان نیست ، اما به نظر می رسد بسیار شبیه است.

NO.4+PEسطح خشدار و روکشدار

ورق استیل با سطح خشدار روکش دار با نماد No.4 نمایش داده می شود. عملیات پرداخت روی سطح ورق جهت دستیابی به سطح No.4 در کارخانه های فولادسازی مختلف، ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این اختلاف به علت تفاوت در شرایط تولید مانند میزان سایش نوارهای سنباده است. به همین دلیل، هنگام سفارش پرداخت کاری No.4 باید به این مسئله توجه کرد.

سایش (برس زدن) سطح ورق استیل به آن ظاهر متمایز و غیر درخشنده ای می دهد و در سطح این ورق ها معمولا یکسری خطوط موازی حاصل از فرایندهای مکانیکی دیده می شود. این نوع پرداخت کاری از جذابیت تزئینی زیبایی برخوردار است بدون اینکه نور را منعکس کند زیرا انعکاس شدید ممکن است جلوه بدی داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از ورق استیل بازتاب شدید نور در ساختمان ها در روشنایی روز دید افراد را مختل می کند.

یکی از معایب این نوع پرداخت کاری مقاومت ضعیف تر آن در برابر خوردگی است زیرا شیارها و خطوطی که بر روی سطح فولاد وجود دارند در برابر زنگ زدگی آسیب پذیرند.
برای ایجاد سطح No.4 باید ورق استیل را با سنباده های شماره 12-180 و سپس با سنباده های 80-120 تحت عملیات پرداخت کاری قرار داد. روکش فولادضد زنگ بر پایه فیلم پلی اتیلن و با قدرت چسبندگی بالا جهت کاربردهای تخصصی در صنایع یخچال سازی و خودروسازی و سایر صنایع مربوطه،در ضخامت های مختلف از 30 الی 200 میکرون به صورت روکش تمام آبی ، سفید مشکی و چاپدار می باشد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مشاوره رایگان تلفنی