انواع ورق آجدار

انواع ورق آجدار چیست و چه کاربردهایی دارد؟ میلگردهای آجدار نسبت به ورقه های آجدار شناخته شده تر هستند؛ به همین دلیل نیز حتما نام آن ها را بیشتر شنیده اید. در این مطلب می خواهیم در خصوص انواع ورق آجدار، کاربردهایی که این مدل از ورقه ها دارند و همچنین نحوه اندازه گیری ها و ابعاد این ورقه ها را بررسی کنیم تا شما نیز اطلاعات کامل تر و بیشتری را در این خصوص به دست آورید.

ورق آجدار چیست؟

ورق آجدار نیز همچون میلگرد آجدار دارای یک سری برجستگی ها و برآمدگی ها در سطح خود است. این برجستگی ها که با نام آج نیز شناخته می شوند، می توانند از لغزش افراد و همچنین وسایل بر روی این ورقه ها جلوگیری کنند. به همین خاطر نیز ورقه های آجدار را در محیط های به خصوصی نصب می کنند.

مدل آج هایی که روی ورق آجدار قرار می گیرد، می تواند عدسی شکل، بادامی، الماسی و یا لوزی شکل باشد. نوع و ماهیتی که ورقه های آجدار دارند غالبا از نوع ST37 هستند که با روش نورد گرم تولید می شوند. یک سری از مدل های آج که روی ورقه ها قرار می گیرند، در زمان بارندگی می توانند مشکل ساز نیز شوند. این مدل ها باعث می شوند تا آب باران روی ورقه ها جمع شود و دردسرهایی را ایجاد کند. به همین خاطر نیز معمولا استفاده کردن از مدل های خاص همچون مدل های بادامی می توانند اهمیت بیشتری داشته و نزد مشتریان نیز از محبوبیت بالاتری برخوردار باشند.

4 نوع اصلی ورق آجدار

معمولا پرکاربردترین ورقه های آجدار را از جنس آهن، آلومینیوم، استیل و همچنین گالوانیزه تولید می کنند. با این حال مدل ها و انواع مختلفی از ورقه های آجدار وجود دارد که در اینجا می خواهیم این مدل های مختلف را بررسی کرده و ورقه های آجدار را به خوبی بشناسیم.

1. ورق آجدار آلومینیومی

اولین مدل با نام ورقه های آلومینیومی شناخته می شود که به دو شکل رنگ دار و بدون رنگ نیز تولید می شود. میزان مقاومت بالا در برابر خوردگی از جمله مهم ترین ویژگی هایی است که این ورقه ها دارند. معمولا فرمینگ های کرکره ای، ذوزنقه ای، شادولاین و… می توانند بر روی این ورقه ها انجام شوند. نحوه بسته بندی ورقه های آجدار آلومینیومی نیز غالبا به شکل شیت و رول است.

2. ورق آجدار آهنی

مدل بعدی با نام ورقه های آهنی آجدار شناخته می شوند. غالبا جنس ورقه های آجدار آهنی از آهن ST37, ST44, ST52 است. ورقه های اجدار آهنی در محیط هایی بیشتر استفاده می شوند که میزان مقاومت و استحکام ورق از اهمیت بالایی برخوردار است.

3. ورق آجدار گالوانیزه

مدل سوم که در بین ورقه های آجدار نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است، مربوط به ورقه های آجدار گالوانیزه می شود. این نوع از ورقه ها از جنس آهن بوده و پوششی از فلز روی بر روی آن ها قرار می گیرد. پوشش روی می تواند از خوردگی و زنگ زدگی فلزات به خوبی محافظت کند. غالبا ورقه های آجدار گالوانیزه را در محیط های مرطوب، سقف های شیروانی ها و همچنین محیط هایی همچون کف کشتی ها و… استفاده می کنند.

4. ورق آجدار استیل

ورقه های استیل آجدار که بیشتر از نوع 304 هستند، می توانند کارایی های بالایی نیز داشته باشند. مقاومت به خوردگی، زنگ زدگی و همچنین انعطاف پذیری بالا از جمله مهم ترین مواردی است که ورقه های آجدار استیل می توانند داشته باشند. ورقه های آجدار استیل به دو دسته فابریک و پرسی می توانند تقسیم بندی شوند.

در ورقه های فابریک آجدار معمولا یک لایه آج را به ورقه اصلی اضافه می کنند. لایه زیرین می تواند کاملا صاف و صیقلی باشد. این کار سبب افزایش وزن لایه آجدار می شود. این مدل از ورقه ها هم داخل کشور تولید می شوند و هم می توانند از چند کشور به صورت وارداتی به ایران وارد شوند.

ورقه های آجدار پرسی نوع بعدی هستند. در این روش با استفاده از دستگاه های سنبه زنی و همچنین پرس می توانیم طرح هایی را روی ورقه ها ایجاد کنیم. در ورقه های پرسی معمولا به دلیل آن که قسمت آجدار شده خالی است، لازم است که حتما در محیط های خاصی از آن ها استفاده شود.

انواع طرح آج در ورق آجدار

همان طور که گفته شد ورقه های اجدار می توانند به شکل های مختلفی طراحی شوند. طرح هایی که روی این ورقه ها ایجاد می شود، می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. برخی از این اشکال برای برخی از محیط ها مناسب بوده و برخی دیگر نیز می توانند صرفا برای یک یا چند کاربرد خاص استفاده شوند.

اشکال بادامی شکل، الماسی شکل، لوزی شکل و عدسی شکل از جمله مهم ترین مواردی هستند که در ورقه های اجدار استفاده شده و می توانند برای محیط ها و مکان های مختلفی به کار روند.

وزن ورق آجدار

وزن ورق اجدار را می توانیم بر اساس جدولی که در قسمت زیر وجود دارد، بررسی کنیم. این کار باعث می شود تا به راحتی بدانیم که کدام نوع از ورقه های آجدار چه وزنی دارند و برای چه استفاده و کاربردی می توانند گزینه مناسب تر و بهتری به شمار بیایند. حتما در نظر داشته باشید که مولفه وزن هم در پروژه و هم در هزینه هایی که صرف می کنید، تاثیر گذاری زیادی دارد.

هر قدر وزن ورقه ها بیشتر باشد، بار مرده سازه بیشتر می شود و می توانند دردسر آفرین باشد. از طرف دیگر نیز هرقدر ورقه های سنگین تری را خریداری کنیم، می توانیم ببینیم که این ورقه ها قیمت های بالاتری نیز خواهند داشت. بنابراین حتما از روش های مطمئن برای سنجش میزان وزن ورق آجدار استفاده کنید و بهترین و استانداردترین ورقه هایی که می توانید را تهیه کرده و در پروژه های خود از آن ها استفاده کنید.

 

ردیف نوع ورق طول عرض ضخامت وزن
1 1.5 میل 2000 1000 1.5 24
2 2 میل 2000 1000 2 32
3 3 میل 2000 1000 3 48
4 6 میل 6000 1500 6 432
5 8 میل 6000 1500 8 576
6 10 میل 6000 1500 10 720
7 8 میل 6000 2000 8 768

 

مزایا و ویژگی های مفید ورق آجدار

هر کدام از ورقه هایی که در صنایع مختلف استفاده می شوند، می توانند یک سری مزیت ها و ویژگی های خاص خود داشته باشند. در خصوص ورق های اجدار نیز این موضوع وجود دارد. در اینجا می خواهیم این ویژگی ها را بررسی کرده و به طور کامل بدانیم که چه مواردی جزو نکات مثبت ورقه های آجدار به حساب می آیند.

 • استحکام و دوام زیادی که این ورقه ها دارند، باعث می شود تا به راحتی بتوانیم ورقه های آجدار را در محیط های صنعتی و موقعیت هایی که رفت و آمد زیادی دارند، استفاده کنیم.
 • قابلیت جوش پذیری مناسب یکی دیگر از مواردی است که در ورقه های آجدار می توانیم پیدا کنیم. این قابلیت باعث می شود تا هم این ورقه ها را به راحتی بتوانیم به هم جوش دهیم و هم باعث می شود تا ورقه های آجدار را به دیگر سازه ها و محصولات بتوانیم متصل کنیم.
 • سومین مورد در خصوص قابلیت تغییر شکل بالایی است که ورقه های آجدار دارند. قابلیت های تغییر شکل ورقه ها باعث می شود تا اشکال مختلفی از آن ها را بتوانیم بسازیم و به راحتی بتوانیم این ورقه ها را مورد استفاده قرار دهیم.
 • سطح براق و همچنین مقاومت بالایی که در برابر لغزش دارند، یکی دیگر از موارد مهمی است که باعث استفاده های گسترده از ورقه های آجدار می شود. سطح براق این ورقه ها می تواند باعث شود تا هم زیبایی بیشتری داشته باشند و هم در محیط های مختلفی بتوانیم از آن ها استفاده کنیم.

کاربردهای ورق آجدار

کاربردهای ورق آجدار

کاربردهایی که ورقه های آجدار می توانند داشته باشند، سبب می شود تا از آن ها در موقعیت ها و مکان های مختلف بتوانیم استفاده کنیم. همین موضوع نیز سبب می شود تا مشتریان مختلفی به دنبال خرید این محصولات باشند. در ادامه مهم تری کارایی ها و کاربردهایی که ورقه های آجدار دارند را بررسی می کنیم. با این کار می توانیم بهترین و بیشترین استفاده را از آن ها داشته باشیم.

 • راه سازی و خیابان سازی
 • استفاده در کف زمین در محل هایی که دارای عملیات های ساختمانی هستند
 • استفاده در ساخت کف اتاقک های کامیون ها، تریلی ها و وانت بارها
 • استفاده در ساخت انواع حفاظ برای مناطق نظامی و امنیتی
 • استفاده در جداسازی خطوط مربوط به تولید مواد غذایی
 • استفاده در سقف و دیواره های آسانسورها
 • استفاده در ساخت انواع قطعات مربوط به لوازم خانگی
 • استفاده در ایستگاه های اتوبوس
 • استفاده در ساخت پل های هوایی و پل های زیر زمینی
 • استفاده در ساخت راه پله های اضطراری
 • استفاده در ساخت انواع دستگاه های صنعتی کارخانه ها

کلام پایانی

ورق آجدار از جمله محصولاتی است که به روش نورد گرم تولید می شود. این روش برای تولید کردن ورق های سیاه نیز می تواند کارایی زیادی داشته باشد. روش های تولید نیز معمولا به این صورت است که شمش های فولادی را داخل کوره هایی با حرارت بالا قرار داده و زمانی که دما به حد مورد انتظار رسید، سطح مقطع ورقه ها را کاهش می دهند. مرحله آجدار شدن نیز پس از کاهش سطح مقطع انجام می شود که ورقه ها داغ بوده و شکل پذیری خوبی دارند. ضخامت هایی که در این ورقه ها وجود دارد چیزی بین 1.5 تا 10 میلی متر است و معمولا به دو شکل رول و فابریک نیز تولید می شوند. اگر به دنبال خرید بهترین ورقه های آجدار هستید، شرکت کاسپین استیل می تواند یکی از گزینه های مناسب در این زمینه باشد.

میلاد اعتمادی فر