میلگرد زیگزاگ چیست؟

نام میلگرد زیگزاگ را شاید زیاد نشنیده باشید، اما قطعا می دانید خرپا چیست. میلگردهای زیگزاگ نیز نوعی از خرپاها محسوب می شوند که می توانند کارایی های زیادی داشته باشند. به طور کلی در بخش های مختلفی از ساختمان و سازه ها و همچنین در صنایع مختلف از این محصول استفاده میکنند. به همین خاطر هم باید بدانید حتما که میلگردهای زیگزاگ چه ماهیتی دارند، چه مزیت هایی در پی استفاده از آن ها وجود دارد و همچنین نحوه ساخت آن ها به چه صورتی است. در ادامه سعی کرده ایم تا پاسخ مناسب و کافی را به تمامی این سوالات بدهیم.

میلگرد زیگزاگ چیست؟

میلگرد زیگزاگ نوعی از خرپاها به حساب می آید که با متصل کردن میلگردهای آجدار از گرید A3 و میلگردهای ساده از گرید A1 به وجود می آیند. نام زیگزاگ نیز به دلیل وجود همین شکل در بخش عرضی میلگردها است. مهم ترین مزیت و کارایی که این مدل از میلگردها دارند در خصوص استفاده از آن ها در سقف ساختمان است.

کاربرد میلگرد زیگزاگ

میلگرد زیگزاگ می تواند یک سری کارایی ها و کاربردها داشته باشد. در اینجا می خواهیم به این موارد اشاره کنیم تا شما نیز به طور کامل بدانید که چه محصولی را قرار است خریداری کنید و در کجا می توانید از این محصول استفاده نمایید.

1. تحمل وزن مرده سقف

اولین نکته آن است که میلگردهای زیگزاگ را در سقف استفاده می کنند تا وزن مرده سقف را به راحتی بتوانند بر روی این میلگردها قرار دهند. به همین دلیل نیز باید بدانید که معمولا وزن مرده سقف ها را بر روی این مقاطع زیگزاگی قرار می دهند.

2. حل مشکل کشش سقف

مورد و نکته بعدی در خصوص حل کردن مشکل کشش سقف ها است. به خوبی می توانیم با استفاده از میلگردهای زیگزاگی، مشکل کشش سقف ها را حل کنیم. این کار باعث می شود که هیچگونه ترک خوردگی در سقف ایجاد نشود.

3. مراقبت از سازه

کارایی و کاربرد دیگر میلگرد زیگزاگ مربوط به مراقبت کردن از سازه است. این مدل از میلگردها سبب می شوند تا شکستگی و خرابی در خرپاهای دیگر به وجود نیاید و سازه ای که ساخته می شود کاملا مقاوم و مناسب باشد.

4. ایجاد اتصال

حتی ایجاد کردن اتصال بین میلگردها و بتن و ملات نیز از جمله کاربردهای مهمی است که در خصوص میلگردهای زیگزاگ وجود دارد. به طور کلی این مدل از میلگردها می توانند اتصالات محکم و مناسبی را ایجاد کنند و از این طریق می توانند گزینه بسیار مهمی در استحکام سازه به شمار بیایند.

5. ساخت تیرچه

این مورد که به عنوان کاربرد آخر میلگرد زیگزاگ در نظر گرفته می شود، می تواند در واقع مهم ترین کارایی این محصول نیز به شمار بیاید. ساخت تیرچه ها از میلگردهای زیگزاگی شکل به وفور انجام می شود و استحکام و مقاومت بسیار بالایی نیز دارد. به همین خاطر حتما سعی کنید تا این نوع از میلگردها را به دقت بررسی کرده و سپس کارایی مدنظر خود را بر روی آن ها پیاده سازی کنید.

مزایای میلگرد زیگزاگ

مزایای میلگرد زیگزاگ

میلگردهای زیگزاگ یک سری مزیت ها و کاربردها دارند که بهتر است به آن ها رسیدگی کنیم. این مزیت ها در حقیقت نشان می دهند که چگونه می توانیم از میلگردهای زیگزاگی شکل در موقعیت های مختلف بهره مند شوید.

  • کاهش بار مرده سقف
  • افزایش استحکام سقف
  • افزایش میزان استحکام کلی سازه
  • افزایش مقاومت کششی سقف و جلوگیری از ترک خوردگی
  • جلوگیری از شکستن خرپاهای دیگر
  • فرایند ساخت راحت تر
  • هزینه های پایین تر نسبت به دیگر روش های ساخت

نحوه ساخت میلگرد زیگزاگ

نحوه ساخت میلگرد زیگزاگ

ساخت میلگردهای زیگزاگ می تواند به دو روش اصلی انجام شود. روش اول با نام روش دستی و روش دوم با نام روش اتوماتیک شناخته می شود. به طور کلی هر کدام از این موارد می توانند یک سری مزیت ها و معایب و یک سری کاربردها داشته باشند. در اینجا می خواهیم مهم ترین نکات در خصوص هر روش را بررسی کنیم که شما نیز با این موارد آشنا شوید.

ساخت میلگرد زیگزاگ به روش دستی

در روش دستی از 3 عدد میلگرد آجدار و یک عدد میلگرد ساده استفاده می شود. این روش در حال حاضر متداول تر از روش اتوماتیک است. به همین خاطر نیز افراد به نسبت این روش را بیشتر می شناسند. در ابتدا میلگردهای آجدار را در کنار هم قرار می دهند و بر اساس طول و عرضی که مورد نیاز باشد، بر روی آن ها را علامت گذاری می کنند.

پس از علامت گذاری باید با استفاده از یک دستگاه برش زن، در محل های مخصوص و علامت زده شده، برش های لازم را ایجاد کرد. در گام بعدی میلگرد ساده را در بین میلگردهای آجدار قرار داده و میلگرد زیگزاگ را می سازند. قرارگیری میلگردهای آجدار نیز به صورتی است که دو میلگرد در پایین و یک میلگرد در بالا قرار می گیرد. در این بخش می توانید ببینید که میلگردها ظاهری مثلثی شکل به خود می گیرند.

ساخت میلگرد زیگزاگ به روش اتوماتیک

اگر قرار باشد تا از روش اتوماتیک یا مکانیزه برای تولید میلگردها استفاده شود، نیاز به یک دستگاه تمام اتوماتیک و صرفا یک نیروی کار وجود دارد. برای آن که بخواهیم میلگرد زیگزاگ را با استفاده از دستگاه اتوماتیک بسازیم باید در ابتدا تمامی میلگردها را با دستگاه مخصوص صاف کرده و سپس آن ها را تحت کشش و فشار قرار دهیم. میلگردهای کلاف شده با کمک دستگاه به شکل حرف V درآمده و تا اینجا نیمی از مسیر طی می شود. در مرحله بعدی نیز با استفاده از دستگاه جوش می توانند میلگردهای زیگزاگ را به هم جوش دهند. در مرحله پایانی کار نیز مقاطع آماده شده را می توانند به اندازه برش های دلخواه برش دهند.

این روش یک سری مزیت ها دارد که شامل سرعت بالای کار، هزینه های پایین تر حین تولید، خم کاری های یکنواخت و کاملا یکدست و همچنین مقاومت بالا در تولید میلگردهای زیگزاگ می باشد.

وزن میلگرد زیگزاگ با اجزای خرپا

وزن میلگرد زیگزاگ با اجزای خرپا می تواند بر اساس داده های یک جدول مشخص شود. این جدول می تواند به شما کمک کند که به شکل بهتر و مناسبی در مورد وزن این سازه ها کسب اطلاعات کنید و از این طریق می توانید میلگردهای زیگزاگ را بهتر و مناسب تر انتخاب کنید.

 

قطر میلگرد بالایی (mm) قطر میلگرد پایینی (mm) قطر میلگرد عرضی (mm) وزن خرپا (kg/m)
10 10 6 3.94
12 12 6 5.53
14 14 8 8.04
16 16 8 10.99
18 18 8 14.39
20 20 10 18.85

 

کلام پایانی

شرکت کاسپین استیل یکی از مهم ترین شرکت هایی است که می توانید خرید انواع میلگردها و سازه های فلزی خود را از آنجا انجام دهید. این شرکت علاوه بر آن که بهترین و مناسب ترین محصولات را به شما ارائه می کند، می تواند گزینه بسیار خوبی نیز در خصوص ارائه مشاوره های تخصصی در زمینه خرید میلگرد باشد. حتما پیش از تصمیم نهایی برای خرید به وبسایت ما مراجعه کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید. در مرحله بعد نیز می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره های تخصصی را در زمینه خرید میلگرد زیگزاگ و… به دست بیاورید.

میلاد اعتمادی فر