فرق میلگرد ساده و آجدار

فرق میلگرد ساده و آجدار در چه چیزهایی است؟ معمولا اکثریت مردم در این خصوص فکر می کنند که تنها تفاوت بین میلگردهای ساده و میلگردهای آجدار مربوط به آج هایی است که بر روی میلگردهای آجدار وجود دارد. این موضوع اشتباه است. این دو نوع میلگرد در عین شباهت هایی که دارند، می توانند تفاوت های زیادی نیز داشته باشند. به همین خاطر نیز نباید به هیچ عنوان از این دو میلگرد به شکل های اشتباهی استفاده کرد. در ادامه سعی کرده ایم تا هم میلگردهای ساده و هم میلگردهای آجدار را بهتر به شما معرفی کنیم که شما نیز بدانید دقیقا کدام مدل از میلگردها می توانند گزینه بهتری برای شما محسوب شوند.

میلگرد ساده چیست؟

میلگرد ساده چیست؟

در ابتدا به بررسی میلگردهای ساده می پردازیم. میلگردهای ساده در حقیقت به لوله های توپر و ساده ای گفته می شود که مقاطع دایره ای شکل دارند و به همین خاطر نیز به نام میلگرد شناخته می شوند. در بازار آهن و آلات معمولا میلگردهای ساده را با نام آرماتور نیز می شناسند.

معمولا میلگردهای ساده می توانند در بخش های مختلفی از صنایع و به خصوص صنایع خودروسازی و ساختمان سازی استفاده شوند. فرایند ساخت این محصولات نیز راحت تر است و به همین خاطر می توانیم با قیمت های پایین تری آن ها را خریداری کنیم.

میلگرد آجدار چیست؟

تعریف بعدی که باید به آن بپردازیم در خصوص میلگردهای آجدار است. میلگردهای آجدار می توانند همان میلگردهای ساده باشند که با استفاده از یک سری فناوری های خاص دارای برآمدگی هایی بر روی سطح خود شده اند. این موضوع باعث می شود تا این میلگردها را بهتر و ساده تر از میلگردهای ساده بتوانیم در بتن استفاده کنیم.

تفاوت میلگرد ساده و آجدار در چیست؟

فرق میلگرد ساده و آجدار در چیست؟ یک سری تفاوت ها بین این دو نوع میلگردها وجود دارد که در اینجا می خواهیم به این موارد بپردازیم. حتما در نظر داشته باشید که تمامی این موارد می توانند منجر به انتخاب صحیح شوند. در صورتی که نتوانید انتخاب درستی داشته باشید، در سازه های مورد نظر نیز نمی توانید انتظار این موضوع را داشته باشید که استحکام لازم را ببینید.

نحوه تولید

اولین تفاوتی که بین این دو نوع میلگرد وجود دارد در خصوص نحوه و فرایند تولید آن ها است. میلگردهای ساده به یک شکل و میلگردهای آجدار به شکل دیگری ساخته می شوند. همین موضوع می تواند یکی از مهم ترین فرق ها در نظر گرفته شود.

سطح میلگردها

وجود آج بر روی میلگردها می تواند فرق میلگرد ساده و آجدار در مرحله بعدی باشد. میلگردهای آجدار دارای یک سری برآمدگی هایی بر سطح خود هستند که سبب می شود استفاده از آن ها در بتن راحت تر باشد. بنابراین مورد دوم در خصوص سطح میلگردها است.

قیمت میلگردها

حتی قیمتی که برای خرید این محصولات در نظر گرفته می شود نیز می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. قیمت میلگردهای ساده کمتر از میلگردهای آجدار است. این مدل از میلگردها را صرفا بر اساس قیمت انتخاب نکنید و بدانید که دقیقا کدام محصول را نیاز خواهید داشت.

نحوه استفاده و محل کاربرد

فرق میلگرد ساده و آجدار حتی در نوع استفاده از آن ها نیز می تواند وجود داشته باشد. به طور کلی میلگردهای ساده را می توانیم برای تولید کردن محصولات مختلف همچون پیچ و مهره ها استفاده کنیم. این در صورتی است که میلگردهای آجدار معمولا برای آرماتور بندی و همچنین استحکام بتن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

سایز و اندازه

یکی دیگر از تفاوت هایی که بین میلگردهای ساده و آجدار وجود دارد مربوط به سایز و اندازه های این دو نوع میلگرد است. به طور کلی میلگردهای آجدار را می توانیم در دو شاخه و سایزهای 5.5 الی 40 میلی متری پیدا کنیم. این در صورتی است که میلگردهای ساده در اندازه های 5.5 تا 20 میلی متری وجود دارند.

خواص مکانیکی متفاوت

یکی دیگر از تفاوت ها در خصوص خواص مکانیکی متفاوتی است که میلگردهای ساده و آجدار دارند. میلگردهای ساده خم پذیری بیشتری دارند و معمولا نیز قابلیت چکش خواری خوبی دارند. این در صورتی است که میلگردهای آجدار استحکام کششی بالایی دارند و به طور کلی می توانند در بتن استفاده شوند.

میلگرد ساده چه ویژگی هایی دارد؟

میلگرد ساده چه ویژگی هایی دارد؟

میلگردهای ساده دارای یک سری ویژگی هایی است که میلگردهای آجدار نیز گاها از آن برخوردار می شوند. با این وجود بد نیست میلگردهای ساده را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

ظاهر صاف و صیقلی ویژگی است که در میلگردهای ساده یافت می شود. این مدل از میلگردها هیچگونه شیار و اجی بر روی خود ندارند. این مهم ترین ویژگی مربوط به میلگردهای ساده است.

مورد بعدی آن است که این مدل از میلگردها میزان مقاومت پایین تری نسبت به میلگردهای آجدار دارند. به همین خاطر نیز بهتر است حتما میزان مقاومت میلگردها را به خوبی بررسی کنید تا در نهایت بتوانید میلگرد مناسبی را تهیه نمایید.

میلگرد آجدار چند نوع دارد؟

میلگرد آجدار چند نوع دارد؟

گرید بندی میلگردها در 4 نوع وجود دارد که با نام های A1, A2, A3, A4 شناخته می شوند. این گرید بندی ها می توانند اهمیت بسیار زیادی داشته باشند. به طور کلی گرید A1 جزو میلگردهای ساده است. اما 3 نوع بعدی جزو میلگردهای آجدار محسوب می شود. اگر بخواهیم میزان مقاومت میلگردهای آجدار را بررسی کنیم می توانیم بگوییم که میلگردهای آجدار هرقدر درجه بالاتری داشته باشند، مقاومت بالاتری نیز دارند.

مهم ترین تفاوت میلگرد ساده و آجدار چیست؟

مهم ترین تفاوت میلگرد ساده و آجدار چیست؟

همان طور که توضیح داده شد، میلگردهای ساده و آجدار می توانند تفاوت های زیادی داشته باشند. با این وجود مهم ترین تفاوت و فرق میلگرد ساده و آجدار در آجی است که بر روی میلگردها وجود دارد. آج موجود بر روی میلگردها می تواند باعث شود که استفاده از آن ها ساده تر شود و به طور کلی کارایی های بیشتری داشته باشند.

خرید انواع میلگرد ساده و آجدار از شرکت کاسپین استیل

برای خرید انواع میلگردهای ساده و آجدار می توانید به شرکت هایی همچون کاسپین استیل مراجعه کنید. در این شرکت به خوبی می توانید بهترین و باکیفیت ترین میلگردها و سازه های فلزی را با مناسب ترین قیمت ها پیدا کنید. حتما در نظر بگیرید که پیش از خرید نیز میتوانید از خدمات و مشاوره های گروه های متخصصین و مشاورین این شرکت بهره مند شوید.

کلام پایانی

فرق میلگرد ساده و آجدار و همچنین ویژگی های مربوط به این دو نوع میلگردها را به طور کامل بررسی کردیم. به این ترتیب نیز شما را به طور کامل با این میلگردها آشنا کردیم. در صورتی که نیاز به خرید این محصولات دارید، می توانید به شرکت کاسپین استیل مراجعه کنید. با این کار به سادگی می توانید بهترین محصولات را با مناسب ترین قیمت ها خریداری کنید و از طرفی نیز بهترین نظرات کارشناسی را دریافت کنید که در ساخت سازه های شما کاملا موثر است.

میلاد اعتمادی فر