loader

تحلیل افزایش قیمت فولاد

منتشر شده در 16 آبان 1396

افزایش قیمت فولاد چه در داخل که دیروز شاهد افزایش دوباره قیمت محصولات فولادی فولاد مبارکه بودیم و چه محصولات جهانی فولاد، بازخورد تصمیمات چین را نشان می دهد. چین در پی اقدامات خود در جهت کاهش آلودگی اقدام به کاهش میزان تولید فولاد خود کرد که این امر به طور مستقیم منجر به افزایش قیمت فولاد شد. این در حالی است که در میزان تقاضا تحرکی ایجاد نشده و به عبارتی عامل افزایش قیمت ربطی به میزان تقاضا نداشته است.

به گفته برخی تحلیلگران، این افزایش قیمت بی تاثیر بر روی قیمت سنگ آهن نخواهد بود. سنگ آهن به عنوان ماده اولیه فولاد سازان می تواند بر روی قیمت فولاد موثر باشد و همچنین تحت تاثیر فاکتورهای تولید فولاد، قیمت آن دچار نوسان گردد. سنگ آهن در ماه های دسامبر تا ژانویه روند کاهشی به خود گرفته بود اما پیش بینی می شود، تا پایان نوامبر قیمت ها تا حدود 60 دلار افزایش یابد. از سوی دیگر پس از پایان نوامبر چین وارد زمستان خود می شود که در این فصل میزان ساخت و ساز نسبت به فصل خشک کاهش چشمگیری خواهد داشت. در نتیجه احتمال کاهش تقاضا برای سنگ آهن و فولاد نیز وجود خواهد داشت. این کاهش تقاضا نیز بر روند افزایش قیمت فولاد تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت. از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند افزایش قیمت فولاد به صورت جهشی متاثر از چندین عامل دیگر از جمله افزایش قیمت مواد اولیه ذوب آهن، افزایش نرخ ارز، افزایش تعرفه واردات، کمبود شمش فولادی در بازار و کاهش واردات ورق نیز می باشد.  

به گفته برخی کارشناسان داخلی صعود قیمت فولاد غیر منطقی است چرا که رکود بازار مسکن و ساخت و ساز نباید موجب افزایش قیمت فولاد گردد.

ورود به پنل مدیریت