loader

انتخاب صحیح بین ورق سرد و گرم

منتشر شده در 16 آبان 1396

.بسته به نوع فرایند اعمالی در تولید ورق ها، خروجی و یا نام گذاری متفاوتی خواهیم داشت

  • بهاء و ظاهر ورق

محصول حاصل از فرایند نورد گرم در تولید ورق، اصطلاحا ورق سیاه نامیده می شود. علت نامگذاری آن را می توان ظاهر ورق پس از تولید در دمای بالا دانست که در واقع ظاهری مات دارد، پس به دلیل رنگ ظاهری آن به ورق سیاه معروف است.

اما محصول حاصل از فرایند نورد سرد محصولاتی با ظاهر بهتری نسبت به ورق سیاه است که به آن ها ورق روغنی گفته می شود. معمولا هنگامی که ظاهر ورق اهمیت زیادی داشته باشد ورق سرد توصیه می شود اما اگر قیمت پایینتر مدنظر باشد ورق روغنی توصیه می شود معمولا قیمت تمام شده ورق سیاه دو برابر ورق های روغنی است زیرا فرایند کار با ورق سرد پیچیده تر از ورق گرم است.

  • ابعاد

اگر بازه ابعادی ضخامت مورد نیاز شما بین 1.5 تا 100 میلی متر قرار دارد، از ورق سیاه می توانید استفاده کنید. ورق های سیاه با توجه به قابل انعطاف نبودن آن ها که ناشی از نوع فرایند تولید آنهاست به صورت تنها شکل فابریک دیده می شود اما در ورق های روغنی هر دو حالت  رول و فابریک مشاهده می شود. در حالت رولی بسته به عرض، ضخامت های 100، 125، 150 و 200 سانت را دارا هستند. (در حالت طولی طبیعتا محدودیتی وجود ندارد)

 اما در حالت فابریک ورق سیاه، با توجه به نیاز هر ابعادی قابل تولید می باشد ولیکن معمولا ابعادی رایج در بین کارفرمایان وجود دارد که به صورت ذیل می باشد. (تمامی ابعاد میلی متر می باشند)

1000*2000---1250*2500---1000*6000--- 1500*6000--- 2000*6000

  • نام گذاری تجاری

ورق های سیاه معمولا با نام ST37 شناخته می شوند و ورق های روغنی بسته به نوع آلیاژ مورد استفاده به سه دسته تقسیم می شوند:

ورق های معمولی مانند ST12

ورق های نیمه کشش مانند ST13

ورق های فوق کشش مانند ST14 

  • کاربرد

ورق  گرم همیشه برای تولید محصولات بزرگتر استفاده می شود، زیرا شکل پذیری برای محصولات بزرگ قابل اهمیت تر است. ورق گرم رول شده، به عنوان ماده ی اولیه ی تولید ورق سرد رول شده و ورق روکشی نیز به کار می رود.

محصولات کوچکتر باید با دوام تر و انعطاف پذیرترباشند، برای همین همیشه توسط فولاد سرد ساخته میشوند. ورق سرد محصولی است که از فولاد تهیه میشود. این ماده از فولاد داغ ساخته می شود و بدون حرارت دهی، در دستگاه تراش از ضخامت آن کم می شود.

  • مزایا و معایب

ورق سرد با توجه به اینکه ضخامت ان در دستگاه های تراش تعیین میشود دارای دقت ابعادی بهتری نسبت به ورق گرم است. با این حال اشکال ورق سرد محدود به به شکلهای مدور، .

مربع، مسطح است. اما ورق گرم در مقایسه با ورق سرد قابل انعطاف بوده و اشکال مختلف را در بر میگیرد.

 

صفحه اصلی

ورود به پنل مدیریت