loader

آشنایی با ورق نورد سرد و کاربرد آن

منتشر شده در 17 مرداد 1397

آشنایی با فرایند نورد سرد

هدف از انجام نورد سرد کاهش ضخامت ورق زیر فشار بسیار زیاد می باشد که در بازه ی  دمای اتاق و حداکثر تا 200 درجه سانتی گراد انجام می شود.

از جمله ویژگی های این نوع نورد می توان به  افزایش سختی ، افزایش جابجایی در ساحتار کریستالی و افزایش تنش تسلیم اشاره نمود.

لازم به ذکر است در فرایند این نورد، ابتدا ورق ها اسید شویی می شوند و یک لایه اکسیدی از سطح آنها برداشته می شود و در نهایت پس از نورد شدن ، ورق سرد می شود که در این روش ضخامت ورق در حدود 80 الی 85 درصد کاهش می یابد.

کاربرد های  ورق سرد:

عمده کاربرد ورق سرد نورد شده  یا ورق سرد که در بازار به نام ورق روغنی نیز شناخته می شود در صنایع خودرو سازی و لوازم خانگی می باشد.

 

علت نام گذاری ورق سرد به ورق روغنی:

پس از اتمام فرایند نورد سرد بر روی ورق ها به علت حفاظت از خوردگی و جلوگیری از زنگ زدگی روی آن یک لایه روغن محافظ زده می شود تا زمانی که به دست مشتری می رسد دچار زنگ زدگی نشده باشد. به همین علت این ورق به ورق روغنی نیز مشهور شده است و در بازار به نام ورق روغنی نیز شناخته می شود.

ویژگی های مکانیکی ورق روغنی:

منظور از ویژگی مکانیکی استحکام ورق می باشد. به عنوان نمونه در صنعت خودروسازی ویژگی مکانیکی ورق ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در هنگام تصادف مهمترین عاملی که باعث نجات جان سرنشینان خودرو خواهد شد استحکام بدنه خودرو خواهد بود. مشتریانی که بحث استحکام و ویژگی های مکانیکی برای آنها نسبت به کیفیت ظاهری اهمیت بیشتری دارد از این نوع ورق استفاده می نمایند.

 

امید است که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده و بتواند در انتخاب محصول ورق سرد نورد شده به شما کمک موثری نماید.

 

جهت مشاهده لیست محصولات مرتبط می توانید به بخش محصولات  نورد سرد و پوشش دار مراجعه نمایید

و جهت مشاهده لیست قیمت ورق روغنی به قسمت لیست قیمت مراجعه نمایید.

 

ورود به پنل مدیریت