loader

اکسیژن زدایی و گوگرد زدایی

منتشر شده در 3 تیر 1397

فولاد مذابی که از کوره فولاد سازی بدست می آید حاوی مقادیر زیادی اکسیژن حل شده است که باید پیش از ریخته گری فولاد ، چه به صورت پیوسته و چه به صورت شمش حذف گردد . اکسیژن زداهایی که معمولا برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند آلومینیم و سیلیسسم ( به شکل فرو سیلیکون ) هستند . حذف اکسیژن از فولاد را آرام سازی ( killing ) می خوانند .

فولاد کاملا آرام ( fully killed ) فولادی است که ترکیب شیمیایی و خواص نسبتا همگنی دارد و برای کربوره کردن یا آهنگری مورد استفاده قرار می گیرد .

فولاد نیمه آرام ( semi killed ) اکسیژن زدای کمتری نسبت به فولاد کاملا آرام اضافه می شود و از این فرآیند برای فولاد های کم کربن و کربن متوسط برای مصارف سازه ای استفاده می گردد .

فرآیند اکسیژن زدایی در مورد برخی فولادها انجام نمی گردد و اکسیژن باقی مانده در فولاد با کربن واکنش داده و ایجاد تخلخل (حفره های گازی ) که در حقیقت گاز اکسید کربن ( CO ) است ، می کند .

فولادهای ناآرام ( rimmed steel ) دارای تغییرات زیادی در ترکیب شیمیایی هستند به گونه ای که پوسته خارجی آنها شامل آهن خالص ، کربن اندک ، فسفر و گوگرد است . این عناصر با مقادیری بیش از مقدار متوسط ، در مرکز شمش به ویژه نزدیک به سطح بالایی یافت می شوند . لبه هایی با خلوص بالاتر باعث می شود این نوع فولاد برای تولید ورق های فولادی کم کربن با کیفیت مناسب سطحی ، به کار رود .

فولادهای ( capped steel ) بین فولاد های آرام و نیمه آرام قرار دارند و برای تولید ورق ، نوار ، سیم و... با کربن بیش از 0.15 درصد مناسبند .

منشا گوگرد موجود در فولاد ، زغال سنگ است که پس از تبدیل کک بعنوان سوخت و احیاء کننده در کوره بلند کاربرد دارد . عموما منگنز به فولاد اضافه می شود تا سولفید منگنز بجای سولفید آهن ( FeS ) تشکیل گردد ، زیرا سولفید آهن در نورد گرم ذوب شده و باعث ترد شدن فولاد یا ایجاد شکنندگی داغ ( Hot Shortness ) می شود . چون ناخالصی های سولفید منگنز باعث کاهش چقرمگی شکست می شوند .

در کوره های جدید از روش های مختلفی برای گوگرد زدایی استفاده می گردد. به عنوان مثال تزریق موادی مانند : کاربید کلسیم یا سیلیسید کلسیم به آهن مذاب یا فولاد به منظور حذف گوگرد . به همین دلیل است که بیشتر فولادهای مدرن مقادیر گوگرد کمتری نسبت به مقادیر مجاز چند دهه گذشته دارند .

ورود به پنل مدیریت