loader

تحلیل بازار داخلی در هفته‌ای که گذشت

منتشر شده در 6 شهریور 1396

ر روز شنبه هفته گذشته قیمت شمش در سرگردانی به سر می‌برد از یک طرف بازار مقاطع بسیار راکد بود و همه انتظار کاهش قیمت مقاطع را داشتند از سوي دیگر نوردکارها برای حذف حقوق گمرکی شمش به دولت فشار می‌آورند، اما روز یکشنبه در جلسه ای که در انجمن توليدكنندگان فولاد برقرار شد مشخص شد که دولت از تولید کنندگان شمش حمایت می کند در نتیجه بازار شمش خودش را جمع کرد. روز دوشنبه مشخص شد که فولاد خوزستان شمش را در قیمت پایه 2150 تومان با مقدار محدود عرضه می کند این به معنای افزایش حدود 170 تومانی قیمت پایه شمش بود.

از روز سه شنبه به بعد بازار شمش به شدت تغییر کرد و قیمت شروع به افزایش نمود ولي به نظر نمي‌رسيد که بازار داخلی قدرت جذب این قیمت را داشته باشد ولی بالا رفتن قیمت شمش در بازار جهانی بهترین استدلال برای بالا بردن قیمت بود . در حالیکه همه نگاهها به بورس بسته شده بود تقاضا برای خرید تا ظهر چهارشنبه به 23 هزار تن رسید اما حجم عرضه از 20 هزار تن بالاتر نرفت در نهایت 18 هزار تن در قیمت 2150 تومان پایه معامله شد. رفتار فولاد خوزستان در این معامله گویای این مطلب است که فولاد خوزستان به دنبال کنترل بازار است. در اثر رقابت قیمت شمش را  می توانست بالا ببرد و یا می توانست حجم عرضه را در همان حد اولیه نگاه دارد، اما این اتفاق نیفتاد.

 

 

مطلب دیگری که در طول هفته گذشته روی قیمت شمش اثر می گذاشت روند قیمت دلار بود روز شنبه قیمت ارز 3824 تومان بود که تا آخر هفته به 3833 تومان رسید، فارغ از انکه میزان افزایش قیمت ارز چقدر بوده است اصل مطلب این است که قیمت ارز نزولی نبود. نشانه هایی در بازار جهانی روز چهارشنبه از احتمال تضعیف قیمت دیده شد ولی تاثیری در بازار ایران نداشت صادرات شمش ما از طریق انتقال وجه نقد صورت می گیرد بر خلاف همه دنیا که با اعتبار اسنادی کار می کنند که این ریشه در مسایل بانکی و سیاسی دارد، به همین علت تعداد مشتریان شمش ایران که حاضر هستند بصورت نقدی معامله کنند محدود است با این حال صادرکنندگان شمش در هفته گذشته در صحنه جهانی با قدرت ظاهر شدند. این اعتماد به نفس ستودنی است، از طرف دیگر بازار داخلی درست متوجه این شده است که کارخانجات تولیدکننده داخلی غیر دولتی قدرت تامین نیاز نوردکاران را دارند آنچه که مشکل ساز شده است مسئله نقدینگی نوردکارهاست که ریشه ان هم به سیستم بانکی بر می گردد اگر شبکه بانکی در کنار شبکه فولاد قرار گیرد تولید کنندگان شمش می توانند محصول خود را بصورت اعتبار اسنادی مدت دار به نوردکارها بفروشند در این صورت مشکل نوردکاران هم حل می شود اما اصل مطلب بر میگردد به انتهای خط یعنی حجم تقاضای مقاطع.

 

در صورتیکه نوردکارها بتوانند با اعتبار اسنادی مدت دار شمش را خریداری کنند رقابت آنها برای فروش محصول شدت خواهد گرفت، بازاری که ملتهب است و آماده کاهش قیمت می باشد در اثر رقابت نوردکارها به یکباره فرو خواهد ریخت و همین امر باعث خواهد شد که آنها نتوانند در ماه های بعد نسبت به تعهدات خودشان به بانک ها انجام وظیفه کنند.

 

بنابراین بهترین سیاست همین است که تابحال اجرا شده، از یک طرف دولت بطور موثر در بازار دخالت نکرده. دوم اجازه داده بازار به راه خودش برود. سوم از طریق هدایت قیمت شمش در بورس اجازه سقوط قیمت را نداده. همین مسئله به ثبات قیمت شمش کمک کرده است در نتیجه بازار مقاطع کارکرد فروش خودش را داشته است.

 

اگر قیمت شمش سقوط نکند و عرضه آن به همین شکل محدود دنبال شود دگردیسی که باید در بازار فولاد شکل بگیرد محقق خواهد شد چرا که تولیدکنندگان بزرگ متکی به صادرات خواهند شد و تولیدکنندگان کوچک بازار داخل را تغذیه خواهند کرد ضمن آنکه در طول دو ماه آینده موجودی انبار مقاطع بطور نسبی به حد متعادل خواهد رسید و بازار متوازن خواهد شد ادامه این روند در صورتی محقق خواهد شد که بازارهای خارجی قدرت جذب شمش های ایرانی را داشته باشد. این برمیگردد به قدرت بازاریابی صادرکننده های ایرانی و قابلیت مانور آنها در بازار جهانی. این راهی است که انها باید بروند چرا که در برنامه چشم انداز 1404 صادرات فولاد حداقل 15 میلیون تن در سال پیش بینی شده است فقط این می ماند که انها می توانند در طول امسال به این سطح برسند یا می خواهند صبر کنند تا به تدریج تا سال 1404 به این هدف برسند هر چه قیمت نفت پایین بماند و صادرات آن با مشکل روبرو باشد فشارها به صنعت فولاد برای رسیدن به این هدف بیشتر خواهد شد آنچه در طول هفته اتفاق افتاد باعث شد قیمت شمش بالا برود میانگین قیمت شمش 150 میلیمتر 2250 تومان و میانگین شمش 125 میلیمتر به 2230 تومان افزایش یافت.

 منبع: شيوا نيك وظيفه - فولادنيوز

http://www.fooladnews.com

 

ورود به پنل مدیریت